Kocham lawendę. Nie tak, jak bukszpany, ale prawie... Lawendę kocha cały świat, stawiając najpierw na zapach, jaki lawenda rozsiewa np. w pobliżu tarasu,. potem na kolor i wygląd, a potem na inne zalety.

Wśród nich skuteczne odstraszanie komarów i ogrodowych szkodników (wskazane sadzenie w pobliżu tarasu, ławki i warzywnika), małe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe i wodę (gdy już się zakorzeni), przyciąganie owadów zapylających i motyli, co najmniej trzymiesięczny okres kwitnienia, powtarzanie kwitnienia po przycięciu, możliwość robienia bukiecików zapachowych, właściwości lecznicze.

Lawendę ceniono już w średniowieczu i używano w szerokim zakresie.

Ma jedną wadę, niezbyt ciekawie wygląda wiosną, zwłaszcza po mokrej zimie. Jest wtedy skurczona, o wyblakłym kolorze i może nawet wymarzać. Jednak, gdy już "złapie" ciepła i promieni słońca, szybciutko odbija i zakrywa zdrewniałe, brzydkie gałązki soczyście srebrzystym listowiem i już od czerwca pokrywa się filetowymi kwiatami, które kuszą i uwodzą nas, ogrodników.Efektowne kompozycje na rabatach i murkach można robić z samej lawendy, ale z wykorzystaniem jej 3 kolorów, ciemnoniebieskiego, jasnoniebieskiego i białego. Możliwe jest także dodanie koloru różowego bo i taka lawenda istnienie. Przekonałam się o tym podczas mojej ostatniej podróży ogrodowej do Anglii.

W trzech ogrodach udało mi się sfotografować cudne kompozycje z różnobarwną lawendą. Jedna w połączeniu z różami "Ballerina", druga z rdestem (Persicaria) a trzecia z bukszpanami i warzywami.

Pozwoliło mi to na nowo odkryć możliwości lawendy i pozyskać sporo intrygujących inspiracji, które przekazuję Wam, mili moi ogrodowi przyjaciele.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Artykuł o uprawie i rozmnażaniu lawendy TUTAJ

Słowa kluczowe: rośliny, byliny
16 komentarzy:
chagall 11:36, 20 sie 2015

Zakochałam się w niej również :)

Irena Miłek 12:17, 20 sie 2015

Chyba nie ma osoby, coby lawendę nie kochała:)

amelia_b 12:25, 20 sie 2015

Racja, lawenda jest rośliną idealną:) Ja taka jasną kupiłam przez przypadek, byłam strasznie zdziwiona jak mi zaczęła kwitnąć:)

Magdalena Błańska-Mecner 20:36, 23 sie 2015

Witam Danusiu ,czy jest jakas odmiana lawendy ktora polecilabys? taka ktora rzadziej przemarza albo dluzej kwitnie?

Agata Nycz-Śliwińska 21:14, 23 sie 2015

Danusiu ja też dzięki Tobie mam ją w swoim ogrodzie i to sporo :)

Wichura4ad 01:34, 24 sie 2015

Moja zona, która nie lubi pracy w ogrodzie ostatnio kupiła lawendę w doniczce i postawiła ją na stoliku na tarasie :) Może to pierwszy krok do jej pokochania i wtedy podzielimy tą miłość do lawendy... ;)

Danuta Młoźniak 07:43, 24 sie 2015

To świetnie, aby się nie zniechęciła trzeba lawendę "ociupinkę" podlewać, ponieważ jest w doniczce i również sprawdzać, czy aby nie jest zalana, jeśli jest w osłonce i nie ma możliwości wyciekania nadmiaru wody.

Danuta Młoźniak 07:45, 24 sie 2015

Magdaleno - polecam odmianę 'Hidcote' - jest piękna, ma ciemne kwiaty i jest zwarta Agato -Bardzo się cieszę.

Magdalena Błańska-Mecner 21:10, 24 sie 2015

Dziekuje za odpowiedz :-)

Alicja54 09:31, 07 wrz 2015

Skóra mi cierpnie i włos się jeży na głowie gdy czytam o "niebieskim" kolorze lawendy.Proszę nie piszcie tak. Lawenda nie jest niebieska. Lawenda występuje w kilku odcieniach fioletu,bieli i różu. Nie występuje w kolorze niebieskim.

Danuta Młoźniak 19:21, 07 wrz 2015

Tak, to prawda - lawenda jest fioletowa. Chociaż odmiana 'Hidcote' zawsze wydaje mi się granatowa.

Danuta Młoźniak 21:33, 07 wrz 2015

Na tej stronie http://www.thelavenderg.co.uk/catalogue.htm jest sporo odmian błękitnych, niebieskich i ciemnoniebieskich. Czy błękit jest fioletowy?

Alicja54 12:29, 08 wrz 2015

Błękit jest jasnym odcieniem niebieskiego. Jestem malarką i stąd moja drażliwość na nazewnictwo kolorów pewnie :)Błękit jest odcieniem zimnym i dopiero po domieszce czerwonego staje się fioletem. Odmiana hidcote jest wprawdzie bardzo ciemnym fioletem ale od granatu różni się znacząco. Nie znam żadnej niebieskiej odmiany lawendy i nigdy się z taką nie spotkałam nawet w nowych odmianach. Uważam że nie istnieje niebieska lawenda choc zdjęcia mogą czasami wprowadzać w błąd.

Magdalena Michalak 11:10, 14 paź 2015

Pani Danusiu, moja lawenda od jakiegoś czasu ma drugie kwitnienie. Kiedy najpóźniej mam ja przyciąć przed zimą?

Danuta Młoźniak 18:13, 14 paź 2015

Proszę wcale nie przycinać skoro kwitnie, zostawić kwiaty, a przyciąć na wiosnę.

tulipan 17:10, 19 lut 2020

Pani Danusiu, czy mogę teraz rozmnażać lawendę? Chciałabym już na wiosnę mieć nowe sadzonki do umieszczenia na rabatach...