Strona główna Archiwum Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt

Pokaż wątki Pokaż posty

System nawadniania trawnika - nawadnianie trawnika

wawik
Winnica n.a.  2011 021.  3 ..2.2

Dodany 14:21, 06 lut 2012
Pszczelarnia napisał(a)
Danusiu, ale Twoje zraszacze statyczne do trawnika chlapią również po liściach roślin. Jak to jest? Można czy nie można?

I można i nie można.
Najkrócej podpowiem, że w nocy można, a w dzień nie można.
Wilgoć w nocy w naszym ogrodzie mamy wpisanąw naturę i rośliny z tym sobie jakoś radzą, ale w dzień( w słonecznie dnie) wilgoć na roślinach nie jest wskazana.

Skąd: Lublin - Lubartów - Parczew - Radzyń Podlaski - Międzyrzec Podlaski
Dodany 16:24, 06 lut 2012
Zgadzam sie z poprzedniczką, w ciągu slonecznego dnia krople wody działają niczym pryzmat, co może powodować popalenie liści, np u Hortensji i wielu innych roślinach. Także zalecane jest zaprogramować swój system nawadniający, aby uruchamiał się jeszcze przed wschodem słońca, a wieczorem po zachodzie. Niezalecane rownież jest podlewanie w ciągu dnia, gdyż podczas ciepłych słonecznych dni woda dużo szybciej paruje, i nasze roślinki nie zdążą jej pobrać.

Dodany 15:12, 13 maj 2012
Witam,
Jestem laikiem w kwestii nawadniania ogrodów itp i stąd moja obecność na tym forum.Drodzy forumowicze mam kilka pytań związanych z tym wątkiem i proszę o pomoc a mianowicie:

Jestem rolnikiem i sam produkuje rozsadę brokula w wielodoniczkach (multiplatach, chciałlbym zamontować sobie nawadnianie gdyż podlewanie lanca nie jest tak dokladne gdyz w jednym miejscu sie dolewa a w drugim roslinom brakuje wody. Moje multiplaty są poukładane na plastikowym paletach a wiec nie przylegają .Rzędy skladają sie z dwoch Europalet polozonych obok siebie czyli szerokosc 240cm nastepnie jest 60 cm przerwy (trawnik do przejscia podlewajacego) i nastepny rzad o takich samych wymiarach. Rzedy maja dlugosc 30metrow..Najwazniejsza rzecza w moim podlewaniu jest rownomierne podlanie kazdej czesci multiplatu o ile jest to mozliwe

Zastanawiam sie czy jest to mozliwe zraszaczami 360 stopni?(zraszacz postawilbym miedzy 2 rzedami) czy dla kazdego rzedu powinny być osobne zraszacze.Nastepnym pytaniem jest jakie to zraszacze (model i na co zwrocic uwage, czy kupowac z alegro czy nie ) najlepsza bylaby drobna kropla jak z opryskiwaczy.

Kolejnym pytaniem jest jakie musi byc cisnienie w takim rurociagu i jaki to musi byc przekrój rury.Jesli komus ciezko jest sobie wyobrazic to moje rozstawienie rzedow a chcialby mi pomoc to jutreo moge porobic zdjecia. pozdrawiam
Gardenarium
 mg 9934

Dodany 23:15, 13 maj 2012
wawik napisał(a)

Danusiu, ale Twoje zraszacze statyczne do trawnika chlapią również po liściach roślin. Jak to jest? Można czy nie można?

I można i nie można.
Najkrócej podpowiem, że w nocy można, a w dzień nie można.
Wilgoć w nocy w naszym ogrodzie mamy wpisanąw naturę i rośliny z tym sobie jakoś radzą, ale w dzień( w słonecznie dnie) wilgoć na roślinach nie jest wskazana.

Nie powinno, ale ja mam tak wąski trawnik, że nie ma już tak małej dyszy. Ale znowu tak nie chlapie, może troszkę.
Zależy po czym chlapie, po różach, wrzosach, bukszpanach lawendzie nie może.
Gardenarium
 mg 9934

Dodany 23:44, 13 maj 2012
Alfl pokaż zdjęcia tego terenu i objaśnij co nie przylega w tym zdaniu: "Moje multiplaty są poukładane na plastikowym paletach a wiec nie przylegają".
alfl

Dodany 10:31, 15 maj 2012 , edytowany o 10:35, 15 maj 2012
"Moje multiplaty są poukładane na plastikowym paletach a wiec nie przylegają". ...do ziemi)) Tak sie zastanawiam czy sa takie zraszacze ktore jednoczesnie nawodnia 3 rzedy i czy ich nawanianie bedzie rownomierne na wszystkich paletach? pozdrawiamhttp://assets1.ogrodowisko.pl/uploads/p/14/146435/thumb_original.jpg
Gardenarium
 mg 9934

Dodany 17:15, 07 cze 2012
Zraszacze muszą być dobrze rozmieszczone, wtedy opad jest równomierny. Musisz znać szerokośc tych rzędów i dobrać zraszcze o takim zasięgu oraz je rozmieścić żeby dolewały do siebie. Wtedy zarówno przy zraszaczu jak i w połowie będzie tyle samo wody opadało.
lukasz

Dodany 16:08, 08 sie 2013
Witam.

Chciałbym prosić o porade jak zbudować samemu automatyczn nawadnianie na powierzchni 70m2 w kształcje prostokonta 7 na 10 Wiem, że to bardzo mało dlatego myślę, że sam dam radę wykonać taki system. Często zapominam podlać trawnika wiec taki system byłby dla mnie zbawienny...

Proszę o pomoc.

Dodany 18:06, 08 sie 2013 , edytowany o 18:07, 08 sie 2013
Tak jak pisałem powyżej, na zdjeciu bez trawnika 2 gdyz nie wiemy jeszcze czy to bedzie kostka czy trawnik [img size=286x480]
butelke 1,5l napełniam w kranie przez około 2,5 skundy

Dodany 00:39, 11 sie 2013
lukasz
36l/min to wydajność, z którą można już myśleć o systemie. Powinieneś zmierzyć jeszcze ciśnienie. Jeśli masz własną pompę, manometr powinien być przy zbiorniku ciśnieniowym. Jeśli z sieci, zmierz manometrem przykręconym do źródła, z którego bedziesz pobierał wodę. Zacznij planowanie od źródła wody i prądu. Dobrze gdy są obok siebie. Chyba, że zastosujesz sterownik bateryjny ( czyt. droższy ), lub bedziesz sterował sam zaworem kulowym na początku systemu. W Twoim przypadku widzę 1 sekcje, 3 zraszacze ( 2 zasięg 7m + 1 zasięg 5m ). Większe usytuowane po jednej stronie w narożnikach dłuższego boku, trzeci przeciwległy bok w połowie prostej. Możesz dołożyć do tego 3 zraszacze w zacienionej częsci o mniejszym zasięgu ( osobna sekcja - inne zapotrzebowanie na wode bo cień ) i jedną linie kroplującą na skalniaku. sterownik 4 sekc gdzieś w garażu albo blisko źródłą wody i w budynku bo taniej. Całość ok 2000 jeśli sam zmontujesz...