Strona główna Archiwum Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Annak
Img 1346

Dodany 22:16, 20 lis 2019
Czy kompostownik trzeba jakoś zabezpieczyć na zimę? Moja działka jest sezonowa i za chwilę zamknę ją do wiosny. Kompostownik jest plastikowy, zamykany. Proszę o wskazówki, to jest pierwszy mój kompostownik

Dodany 23:26, 20 lis 2019
kompostownik to moje idee fixe w tym sezonie
też mam działkę sezonową, ale kompostownik postawiliśmy z desek, dwukomorowy, wieeeelki nie zabezpieczałam go na zimę w żaden sposób, zakładając, że co ma być to będzie, a wszelkie dobro do niego wrzucone kompostować się musi bo nie ma wyjścia
Annak, martwisz się o kompostownik czy o jego zawartość?
O plastykowych kompostownikach pojęcia nie mam, bo dla mnie wydają się malutkie i jakoś w nie nie wierzę, ale jeśli chodzi o zawartość to sporo postów na ten temat kojarzę - w zależności od tego czy w kompostowniku hoduje się dżdżownice czy nie poszukaj w tym wątku i w wątku o dżdżownicach

Dodany 23:53, 20 lis 2019
Dzięki za odpowiedź, martwię się o zawartość, wprawdzie nie ma tego dużo, ale chciałabym za jakiś czas na własne oczy zobaczyć to "czarne złoto", o którym tyle się naczytałam. Nie hoduję dżdżownic, ten plastikowy póki co jest wystarczający, bo działka niewielka. Chodziło mi o to, czy trzeba jakoś przykryć, zabezpieczyć?

Dodany 00:11, 21 lis 2019
intuicyjnie wydaje mi się, że jak nie prowadzisz tam hodowli dżdżownic, to możesz ten kompostownik zostawić tak żeby żył swoim życiem
zapewne przez zimę zamarźnie co nieco, potem odmarźnie i powinno być dobrze - ale życzę Ci żeby bardziej doświadczeni kompostownicy się wypowiedzieli

Dodany 07:57, 21 lis 2019
Dla mnie te plastikowe pojemniki sa za male. Mi co roku calutki kompost w nich zamarzal. Potem wiosnna dlugo odmarzal i nie byl gotowy do uzycia. Teraz mam 3 komorowy z drewna, polaczene komory ze soba i zamarza tylko z wierzchu i szybko odmarza.

Dodany 10:18, 21 lis 2019 , edytowany o 10:22, 21 lis 2019
Naprawdę solidny kompostownik plastikowy to IKB-900 firmy Prosperplast, ma podwójne ściany nawet w pokrywie i nawet gdy jest lekko na minusie tętni życiem... Mam dwie szt. już 4 lata i są jak nowe nic się nie dzieje, no i latem w 3 m-ce jest gotowy kompost /oczywiście zawartość nie może leżeć bez ruchu tylko musi być przerzucana/. Jedyny minus cena !!!
Magara
Maszka 2 20190408 113036 effects

Dodany 00:07, 06 sty 2020
przy okazji "rozbierania" choinki zmiotłam z podłogi całe wiaderko igiełek świerkowych, które się z niej posypały - podpowiedzcie czy wrzucić je do kompostownika?
przejrzałam swoje notatki z forum i znalazłam sprzeczne informacje - jedna wersja taka, że resztki iglaków (igły z choinki do takich chyba się zaliczają) jak rozdrobnione to można dodawać do kompostu, a druga wersja taka - że dopiero po spaleniu, jak są spopielone...
na logikę wydaje mi się, że to organiczne i "drobne" więc nie ma przeszkód żeby dorzucić do kompostownika, ale trochę zgłupiałam

Dodany 00:30, 06 sty 2020 , edytowany o 00:56, 06 sty 2020
Magara napisał(a)
przy okazji "rozbierania" choinki zmiotłam z podłogi całe wiaderko igiełek świerkowych, które się z niej posypały - podpowiedzcie czy wrzucić je do kompostownika?
przejrzałam swoje notatki z forum i znalazłam sprzeczne informacje - jedna wersja taka, że resztki iglaków (igły z choinki do takich chyba się zaliczają) jak rozdrobnione to można dodawać do kompostu, a druga wersja taka - że dopiero po spaleniu, jak są spopielone...
na logikę wydaje mi się, że to organiczne i "drobne" więc nie ma przeszkód żeby dorzucić do kompostownika, ale trochę zgłupiałam

Możesz dorzucić albo kompostować osobno np w worku foliowym i zużyć pod kwasoluby jeśli masz w ogrodzie. Albo rozrzucić od razu na rabacie z rodkami, hortensjami. Ja mam zimą wszystkie rabaty szczelnie przykryte gałązkamj świerkowymi jako ochronę m in przed gawronami, które mi dziubią wychodzące tulipany i jak już zbiorę te gałązki, to zostaje mj mnóstwo igliwia na rabatach. Mieszam je z ziemią pazurkami i za jakiś czas wszystko się ładnie rozłoży

Tu widać jak miałam grubo gałązek.
Takie wyblakłe straszyły do połowy marca.
Dopiero wtedy gawrony odlatują

Dodany 00:54, 06 sty 2020
Renia
Miałam pierwotnie taki plan, żeby "resztki" choinki tj. gałązki, wywieźć na działkę i dodatkowo okryć nimi rośliny no ale choinka się posypała więc zostały same igły
Też mi się wydawało, że mogę je do kompostu swobodnie dołożyć ale biorąc pod uwagę sprzeczne informacje - wolałam dopytać
Dzięki

Dodany 01:02, 06 sty 2020
Spokojnie dołóż.

Wkleiłam drugie zdjęcie. Na ogródku miałam gałęzi z ok 30 choinek
Wiadomo, że wszystko przy zdejmowaniu się osypało.
I nawet mi się gleba nie zakwasiła bo ph dalej mam 7-8