Strona główna Archiwum Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt

Pokaż wątki Pokaż posty

Myriophyllum aquaticum - Wywłócznik brazylijski

Mariusz
 dsc0094

Dołączył: 01 paź 2012
Skąd: Podkarpacie
Posty: 3346
Dodany 17:38, 04 sie 2014 , edytowany o 22:40, 04 sie 2014
Wywłócznik brazylijski Myriophyllum aquaticum

Przydatność do oczka wodnego: duża dekoracyjność pędów nadwodnych.

Pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Jest rośliną rozdzielnopłciową, tworzy formy nadwodne i podwodne. Formy żeńskie preferują emersyjny tryb życia, często uprawiane są w oczkach wodnych, sprawiają jednak problemy w uprawie akwariowej. Natomiast męskie źle znoszą wynurzenie, a lepiej rosną w akwarium, przez niektórych botaników opisywane jako osobny gatunek M.elatinoides.
Bardzo dekoracyjna roślina do oczek wodnych, która zimuje poniżej strefą zamarzania. Lubi stanowiska słoneczne, dobrze zachowuje się na głębokości 30-50 cm . Ma niewielki wpływ na oczyszczanie i natlenianie wody, jest natomiast idealnym schronieniem dla żyjątek wodnych. Możemy ją bardzo łatwo rozmnożyć przez podział pędów. W oczkach wodnych z zachwianą równowagą biologiczną często podwodne pędy porastają glonami, zjawisko to najczęściej zauważalne jest po okresie zimowym.
Moja rada: lepiej przezimować ją w pomieszczeniu, w pojemniku bądź w akwarium, a wiosną, gdy wodna ogrzeje się, posadzić w oczku wodnym bezpośrednio na półce albo w doniczce, unikniemy wówczas oślizgłych glonów na pędach.
Na terenie naszego kraju, w naturalnych warunkach możemy spotkać dwa gatunki: wywłócznik kłosowy i wywłócznik okółkowy. Przydatność ich do oczek wodnych jest mierna.

Wywłócznik brazylijski


____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies