Strona główna Archiwum Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby trawnika

Gardenarium
 mg 8293

Dodany 22:34, 03 sie 2011 , edytowany o 10:43, 10 lis 2011
Ponieważ przez dłuższy czas utrzymuje się mokra pogoda, trawnik jest narażony na różne choroby.
Tutaj mamy opisy większości chorób grzybowych trawnika

CHOROBY GRZYBOWE TRAWNIKÓW
EkspertLeroy...

Dodany 22:45, 12 paź 2011
Bardzo dobry wątek. Jesienne miesiące to prawdziwe wyzwanie dla niektórych ogrdów.
Należy szczególnie dbać o nasze roślinki w tym także trawy. W chłodne, jesienne dni trawa rośnie dużo wolniej, dlatego kosimy ją znacznie rzadziej niż w pełni sezonu, nawet co dwa tygodnie. Przeważnie na przełomie października i listopada po raz ostatni.Należy także pamiętać o dokładnym grabieniu ściętych źdźbeł traw, przy okazji wyczesując nagromadzony przez lato filc, czyli zbitą warstwę powstałą z obumarłych części roślin. Należy też systematycznie usuwać z trawników opadające liście, by nie leżały na nim przez zimę. W przeciwnym razie zalegająca materia organiczna utworzy szczelną warstwę, pod którą murawa gnije i "łysieje". Taka "izolacja" sprzyja też rozwojowi chorób grzybowych. Możemy także zastosować zabieg aeracji (napowietrzania), polegający na nakłuwaniu darni, jest rozluźnienie zbitego podłoża i poprawa stosunków wodno-powietrznych, w przestrzeni gdzie rozwijają się korzenie traw. Zabieg ten osusza glebę zbyt wilgotną, dzięki czemu zapobiega chorobom grzybowym trawnika i zarastaniu mchem, a także występowaniu szkodników: drutowców, pędraków i komarnic. Napowietrzanie pobudza ponadto rozwój systemu korzeniowego traw (wpływa na szybszą regenerację darni, jej gęstnienie) oraz ułatwia wnikanie nawozów. Na ogół aerację wykonuje się tylko jeden raz w roku, ale na murawach intensywnie użytkowanych i na glebach ciężkich, zwięzłych (tam gdzie stoi woda) powinno się ten zabieg powtarzać nawet kilka razy w sezonie. No i oczywiście odpowiednie nawożenie. Trawnik regularnie nawożony fosforem i potasem jest mniej podatny na choroby grzybowe. Fosfor m.in. stymuluje rozwój silnego systemu korzeniowego, dlatego dostarczony do gleby jesienią sprawia, że wiosną wzrost trawy następuje wcześniej.
Pozdrawiam
zaga
20130415504 crop crop2

Dodany 17:05, 08 lis 2011
Nie wiem, co to jest?

Te plamy utrzymują się przez cały sezon, trawa w nich jest soczysta, ładną ,szybciej rośnie. Mam suczkę i zdaje sobie sprawę co potrafi zrobić z trawnika, ale wydaje mi się, że kiedy jej nie miałam też były takie placki. Nawoziłam wiosną trawnik i myślała, że to od nierównomiernie rozrzuconego nawozu, ale też nie.
Nie wiem już...

Dodany 22:15, 08 lis 2011
Być może jest tam po prostu lepsza ziemia - powstają takie plamy także po nasikaniu - a potem rozcieńczeniu wodą.

Ale widuję wiele takich trawników - ciekawe czy właśnie to jest powodem
Gardenarium
 mg 8293

Dodany 23:10, 08 lis 2011
U Ciebie to na pewno suczka. Trawnik w tych miejscach jest nadmiernie nawożony moczem. Pewnie podlewasz trawnik. W przeciwnym wypadku, trawa zostałaby wypalona i byłyby suche "placki".

W jednym miejscu widać trochę wypalonego, pustego miejsca.
zaga
20130415504 crop crop2

Dodany 17:59, 09 lis 2011
Może rzeczywiście, bo przecież nie śledzę gdzie się załatwia, a biega po całym ogrodzie.

Dodany 18:02, 09 lis 2011
Z tego wniosek, że jak się ma suczkę to nie ma szansy na ładny trawnik. Gdybym do tego miała jeszcze psa to byłby komplet. Suczka trawę a piesek roślinki.

Dodany 22:40, 09 lis 2011
zaga napisał(a)
Nie wiem, co to jest?

Te plamy utrzymują się przez cały sezon, trawa w nich jest soczysta, ładną ,szybciej rośnie. Mam suczkę i zdaje sobie sprawę co potrafi zrobić z trawnika, ale wydaje mi się, że kiedy jej nie miałam też były takie placki. Nawoziłam wiosną trawnik i myślała, że to od nierównomiernie rozrzuconego nawozu, ale też nie.
Nie wiem już...

Trawnik zaatakowany prze chorobę biednego trawnika
poza tym zielonym zero azotu

Dodany 11:08, 10 lis 2011 , edytowany o 11:10, 10 lis 2011
Jeśli chcesz mieć ładny trawnik musisz zadbać o wyprowadzanie suczki na spacery co najmniej 3 razy dziennie o ustalonej godzinie. U nas wyprowadzamy Kropkę rano, o 13 i wieczorem. Dzięki temu jeśli nawet biega po ogrodzie, to się nie załatwia.

Od wiosny, jeśli suczka nadal będzie się załatwiała na trawniku, sytuację może poprawić dobre podlewanie (koniecznie) i regularne nawożenie pozostałych połaci, które są zagłodzone. Wtedy ta różnica w kolorze nie będzie się tak rzucała w oczy. Ale to się wiąże z obfitym podlewaniem trawnika i oczywiście częstym koszeniem, czyli intensywną pielęgnacją. Nie wiem, jaki masz na to pogląd.
Trawnik jest wymagający i na nim najszybciej widać niewłaściwą pielęgnację i różne zaniedbania.

O pielęgnacji trawnika można poczytać poniżej

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/7-trawnik-latem-praktyczny-niezbednik-uzytkownika-trawnika

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/77-kalendarz-pielegnacji-trawnika
zaga
20130415504 crop crop2

Dodany 17:25, 13 lis 2011
Dziękuję wszystkim za podpowiedź, to nie wygląda w tak strasznie jak na zdjęciu, ale rzeczywiście biedny ten mój trawnik. W przyszły roku to mój priorytet i( rabaty bylinowe)