Strona główna Archiwum Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt

Pokaż wątki Pokaż posty

Mączka bazaltowa

gogo
Dscn0645

Dodany 22:08, 12 wrz 2019
Kochane babeczki
Dziękuję Wam za informacje, z części skorzystam.
Na pewno nie użyję wcale tego obornika , bo nawet u mnie, amatorki, wzbudził wątpliwości.
Sztucznych nawozów nie stosowałam, używałam nawóz kurzy od sąsiadów / dopóki miał kury /, kupny płynny nawóz dżdżownic kalifornijskich, a ostatnio własnoręcznie robione gnojówki.
Moje pytanie o stosowanie mączki bazaltowej było spowodowane zaobserwowaniem u mnie troszkę gorzej rosnących niektórych roślin.

Dodany 02:24, 31 paź 2019
Toszka napisał(a)

Zważ sobie ilość mączki jaka mieści ci się na łopatce. Na metr zaleca się stosować od 15g do 40g na metr co 3-4 lata. Mączki nie przedawkujesz.

15-30 kg na 100m2

Dodany 14:00, 06 lis 2019
Anda napisał(a)
Grażynko, ja mam zupełnie inne informacje o powstawaniu granulowanego obornika. Mianowicie obornik przez trzy tygodnie odpoczywa na pryźmie, aby w tym czasie namnożyły się pożyteczne mikroorganizmy. Po tych trzech tygodniach obornik jest przez 15 minut suszony w temperaturze do 65 stopni. Ta temperatura nie szkodzi mikroorganizmom. Tak przesuszony przechodzi przez maszynę zagęszczającą i robiącą granulki. Mój obornik granulowany zalatuje lekko obornikiem, więc na pewno nie jest kompletnie wyjałowiony.

Z obornika końskiego można zrobić rownież granulki do pieców grzewczych grzejących materią organiczną. Może te granulki powstają w wyższej temperaturze.

Ewo, jesteś pewna, że do 65 stopni nie szkodzi mikroorganizmom?

Dodany 07:30, 07 lis 2019
Pszczelarnia napisał(a)

Ewo, jesteś pewna, że do 65 stopni nie szkodzi mikroorganizmom?

Przyjęłam to za pewnik, ponieważ w kompoście wytwarzane są takie temperatury, nawet trochę wyżej, 70 stopni.
Poszukaj hasła Heißrotte.
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni http://www.gartenfotoart.de/ Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
waldek727
5186ab9d9f772

Dodany 03:49, 08 lis 2019 , edytowany o 03:51, 08 lis 2019
Pisałem o wpływie temperatury na mikroorganizmy w wątku ,, Kompost, kompostowanie, kompostowniki".
Pisząc o mikroorganizmach glebowych zasiedlających kompost mamy przede wszystkim na względzie grzyby i bakterie. Odniosę się do bakterii, bo zapewne o nie chodzi.
W zależności od stopnia rozłożenia materii organicznej, na różnych poziomach kompostu mamy też różną temperaturę. W zależności od przedziału temperatur rozkładzie materii towarzyszą najpierw :
bakterie psychrofilne, następnie bakterie mezofilne i w najwyższych temperaturach termofilne. W temperaturze 65*C giną wszystkie mikroorganizmy poza bakteriami termofilnymi które tracą swoją żywotność w temperaturze poniżej 40*C i powyżej 70*C.